Επίσκεψη στο Ηλιακό Ρολόι στην Altstadt

Οι μαθητές του Ομίλου Αστρονομίας του σχολείου μας, μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές, επισκέφθηκαν το Ηλιακό Ρολόι που βρίσκεται στην παλιά πόλη του Ντύσσελντορφ, δίπλα στον ποταμό Ρήνο.

Είναι ένα οριζόντιο ηλιακό ρολόι, δηλαδή το διάγραμμα των ωρών είναι χαραγμένο στο οριζόντιο επίπεδο. Η γραμμή που αντιστοιχεί στην ώρα 12:00 είναι προσανατολισμένη στη διεύθυνση βορρά – νότου με κατεύθυνση προς το βορρά. Η γραμμή που αντιστοιχεί στην ώρα 6:00 κατευθύνεται προς τη δύση και η γραμμή που αντιστοιχεί στην ώρα 18:00 κατευθύνεται προς την ανατολή.

Ο γνώμονας του οριζόντιου ηλιακού ρολογιού είναι σταθερός, είναι παράλληλος προς τον άξονα της γης και κατευθύνεται προς τον Πολικό Αστέρα. Αυτό σημαίνει ότι σχηματίζει με το οριζόντιο επίπεδο γωνία ίση με το γεωγραφικό πλάτος του τόπου.

Οι μαθητές είδαν στην πράξη τη λειτουργία του ηλιακού ρολογιού και έκαναν υπολογισμούς ώστε να κατασκευάσουν ένα ηλιακό ρολόι στην αυλή του σχολείου μας.