Χριστούγεννα στη Γερμανία

Στο πλαίσιο διασχολικής συνεργασίας του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου με το Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Ντύσσελντορφ, οι μαθητές της Β’ Λυκείου ετοίμασαν ένα Power Point με θέμα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων. Οι μαθήτριες του Β1 Δήμα Νεφέλη και Λιαντή Δανάη και οι μαθήτριες του Β2 Παπακωνσταντίνου Αθανασία και Τζιάκη Ηλέκτρα εκτός από το Power Point, διάβασαν μαζί με τους μαθητές/-τριες ποιήματα και αποσπάσματα διηγημάτων με θέμα τα Χριστούγεννα. Ετοίμασαν φύλλα εργασίας και μαζί με τους μαθητές/-τριες της Ε΄ Δημοτικού εργάστηκαν σε ασκήσεις λεξιλογίου στα αγγλικά, γερμανικά και ελληνικά, σε Χριστουγεννιάτικα κουΐζ, έγραψαν ευχές και επιθυμίες στά γερμανικά για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά.Στο τέλος της δράσης μοίρασαν στους μαθητές σοκολατάκια και χριστουγεννιάτικα αυτοκόλλητα. Πριν τους αποχαιρετίσουν φωτογραφήθηκαν και απένειμαν στους μαθητές της Ε ΄αναμνηστικά διπλώματα της δράσης.

Αφού ευχαριστήσουμε την κ. …. για την πρόσκληση και τον διευθυντή του σχολείου κ. Κατάκη για την υπέροχη φιλοξενία θα ευχηθούμε “ ΚΑΙ του χρόνου”.

Υπεύθυνη καθηγήτρια της δράσης: Κ. Παπαδοπούλου ΠΕ07